امـروز : يکشنبه 8 خرداد 1401
تاریخ : دوشنبه 19 ارديبهشت 1401
کد 24525

بمناسبت روز اسناد ملی؛

آرشیو اسناد بخش مهمی از فرهنگ و هویت کشوری را بیان می‌کند 

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه باید تاریخ شفاهی هم کتابت شود تا برای نسل های آینده بماند، گفت: آرشیو اسناد بخش مهمی از فرهنگ و هویت کشوری را بیان می‌کند.
به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم به مناسبت روز اسناد ملی و میراث مکتوب در بازدید از مرکز اسناد ملی شمالغرب کشور با بیان اینکه اسنادی که در دست مردم و در پستوی خانه ها است باید به مرکز اسناد ملی اهدا شود، گفت: اسناد ملی حکم حافظه تاریخی ملت ها را دارند و تلاش دارند بخش مهمی از فرهنگ و هویت کشور را بیان میکنند.
امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه حفظ اسناد ملی حفظ داشته های ملی یک کشور است، اضافه کرد: کاروان تاریخی ملت‌ها در مسیر خود با حوادث و رویدادهایی دست به گریبانند که زشتی ها و زیبایی هایی را در تاریخ ثبت می‌کنند و همچنین غم یا شادی را از یک واقعه بیان می‌کنند.
وی تصریح کرد: بدون شک اگر بخواهیم قضاوت بی‌طرف داشته باشیم هیچ چیزی مانند اسناد ملی مفید نخواهد بود.
نماینده ولی فقیه در استان اسناد را دارای دو ارزش اداری و پژوهشی و تحقیقاتی دانست و گفت: اسناد ملی و میراث مکتوب تا زمانی که اطلاعات به ارزش روز جاری اسناد اداری هستند و زمانی که ارزش روزمره خود را از دست بدهند ارزش پژوهشی پیدا میکنند.
امام جمعه تبریز با تاکید بر کتابت تاریخ شفاهی گفت: زنده بودن فرهنگ ها و وقایع برای اثبات افزون بر فرهنگ شفاهی نیازمند کتابت و نوشتاری است تا برای آیندگان به یادگار بماند.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با اشاره به جایگاه و ارزش اسناد ملی گفت: در میان دارایی ها اسناد ملی با ارزش ترین دارایی محسوب می‌شوند و میزان مراقبت از آنها شاخص فرهیختگی ملت ها را بیان میکند.
وی با تاکید بر اینکه افراد مختلف و سازمان ها و ارگان ها باید متوجه اهمیت نگهداری از اسناد شوند، خاطرنشان کرد: ایرانیان همواره و از دیرباز در نگهداری از اسناد ملی کوشا بوده اند و از دوران هخامنشی تا عصر زرین و عصر معاصر حفظ اسناد به شیوه های مختلف انجام شده است و بعد از انقلاب با درک اهمیت والای این کار در میان نخبگان و در جهت پاسداری از فرهنگ و هویت کشور مرکز اسناد ملی در کتابخانه ملی ایجاد شد./*
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 19 ارديبهشت 1401
  • ساعت 08
  • توسط abdolah asadi
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط
نظرات شما
captcha refresh