امـروز : پنجشنبه 9 تير 1401
تاریخ : شنبه 7 خرداد 1401
کد 24539

در نشست جهاد تبیین؛

سبک زندگی اسلامی مبنای هستی شناسی و انسان شناسی دارد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: سبک زندگی اسلامی برایند اصولی است که از آموزه‌های اسلامی نشأت گرفته از این رو مبنای هستی شناسی و انسان شناسی دارد.
به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم در مراسم نشست جهاد تبیین کارگروه مبلغان حوزوی با بیان اینکه سبک زندگی دارای اصول و مبانی است که از ارزش‌های اعتقادی و دینی و مسائل عرفی حاکم بر جامعه و افراد آن سرچشمه می‌گیرد، اظهار داشت: سبک زندگی اسلامی برایند اصولی است که از آموزه‌های اسلامی نشأت گرفته و جریانی ساخته است که افراد به آن شیوه در جامعه حرکت و زندگی می‌کنند.
امام جمعه تبریز ادامه داد: زمینه حفظ ارزش‌ها، رستگاری معنوی، تقویت رهنمودهای دینی، استمرار سنت‌ها، زندگی برخوردار از اوج لذت، امنیت و رفاه از جمله مسائل مهم در سبک زندگی است که منجر به ساختن ساختار رفتاری افراد می‌شود.
وی گفت: از نظر و دیدگاه بسیاری از کارشناسان، سبک زندگی ما ترکیبی از زندگی غربی و اسلامی شده بطوری که نماز می‌خوانیم، مسجد می‌رویم، خمس و زکات می‌دهیم، اما عروسی‌ها، بازار و اقتصاد و نوع پوشش و… اسلامی نیست.
نماینده ولی فقیه در استان افزود: حوزه باید در ارائه الگو برای سبک زندگی اسلامی، مولفه‌هایی از جمله پوشاک، مسکن، بازار، اماکن تفریحی، فضاهای آموزشی، خودآرایی و زینت و بهداشت را مورد توجه قرار دهد.
وی گفت: مبنای سبک زندگی اسلامی، هستی شناسانه و انسان شناسانه است، در بحث هستی شناسی و انسان شناسی به ترتیب معتقد به وجود مبدا و معاد و اختیار تام انسان در تبدیل او به انسان کامل هستیم این در حالی است که در سبک زندگی غربی این مبانی و پایه ریزی آن بر اساس مادیات و به طور کل مبدا و معاد را نفی کرده و شناخت انسان را از جهان تجربی و نه حقیقی و واقعی جلوه می‌دهند.
امام جمعه تبریز سپس افزود: پاسخگویی به شبهات و ترویج و تبیین سبک زندگی اسلامی از جمله وظایف اصلی مبلغان حوزه‌های علمیه است.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت: همچنین ارائه الگوی نظری و علمی سبک زندگی اسلامی، تبیین الگوهای اسلامی، تشویق مردم برای مصرف کالای ایرانی، مبارزه با مراکز ترویج دهنده سبک زندگی غربی، اصلاح سبک زندگی مسئولان، اهتمام به دغدغه‌های پنج گانه رهبر انقلاب در سبک زندگی و تبلیغ هدایت نسبت به سبک زندگی اسلامی از جمله این راهکارها است.
وی ابراز داشت: با توجه به اهمیت سبک زندگی اسلامی در شکل گیری رفتارهای مطلوب و برقراری ثبات روانی در خانواده، لزوم راهکارهای کاربردی، ضروری به نظر می‌رسد.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی ادامه داد: با توجه به نقش سبک زندگی اسلامی در سعادتمندی و کامیابی نظام خانواده و برقراری تربیت مطلوب دینی جهت نیل به هدف غایی خلقت «قرب الی الله» پیشنهاد می‌شود که مبلغان تغییر عوامل آسیب زا، تمهید شرایط رشد شخصیت افراد، فراهم سازی تجربه عملی سبک زندگی اسلامی و عوامل محیطی- اجتماعی، معرفی الگوهای برتر در سبک زندگی اسلامی را در سیاست گذاری ها، برنامه ریزی ها و جهت گیری های علمی، فرهنگی، معنوی و سیاسی خود اعمال کنند تا نسلی فرهیخته، مسئول و منطبق با معیارهای ناب اسلامی تربیت شود.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم راهکارهای ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی توسط حوزه را تعمیق باورهای اسلامی متدینان، توجه به جایگاه و نقش امامت در سبک زندگی اسلامی، توجه به نقش رفتارهای ظاهری در سبک زندگی اسلامی، توجه به تأثیر امیال و غرایض در سبک زندگی، توجه به تأثیر فضای اجتماعی در سبک زندگی، نگاه سیستمی، توجه به تدریجی بودن تغییرات، توجه به تغییرات نرم و نامرئی، عزم همگانی، تقویت آموزش‌های همگانی و اصلاح ساختارها عنوان کرد./*
  • نوشته شده
  • در شنبه 7 خرداد 1401
  • ساعت 13
  • توسط abdolah asadi
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط
نظرات شما
captcha refresh