امـروز : سه شنبه 12 مهر 1401
تاریخ : يکشنبه 26 تير 1401
کد 24569

شعر شیعی ترکی در ادبیات اسلامی می درخشد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: به همت شعرای ترک زبان دوستدار اهل بیت(ع) شعر شیعی ترکی در آسمان ادبیات اسلامی می درخشد.
به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم در آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی شعر ترکی غدیر، مدح و ثنای اهل بیت(ع) را افتخار و سعادتی خواند که نصیب هرکس نمی‌شود و گفت: ادبیات و فرهنگ مسلمین در سایه سار قرآن و رهنمودهای پیامبر اکرم(ص) از آب زلال غدیر خم سیراب و جاودانه شد. وی با بیان اینکه نام و یاد مولای متقیان علی(ع)، آثار ادبی را از آفت فراموشی مبرا می کند، ادامه داد: مدح مولا و غدیر زینت بخش دل ها و دفترهاست به طوریکه کمتر شاعری می‌توان یافت که جرعه ای از خم غدیر ننوشیده و جان تشنه اش حلاوت حلال عشق علی(ع) را نچشیده باشد.
امام جمعه تبریز بیان کرد: حتی دشمنان علی(ع) هم از معاویه و یزید گرفته تا عمروعاص نتوانستنه اند از شیرینی مدح او چشم بپوشند.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم ابراز داشت: در تاریخ شاعران حق جو از هر نژاد و زبان به برکت این چشمه جوشان شهادت داده و به زبان‌های ترکی، فارسی و عربی در مدح غدیر و علی (ع) شعرها سروده اند.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه شعر شیعی ترکی در آسمان ادبیات اسلامی می درخشد، گفت: در تاریخ ادبیات ترکی آذربایجان، به وقایعی چون غدیر و عاشورا عنایت شده و در آثار ملامحمد فضولی تا عمادالدین نسیمی جلوه گر است.
امام جمعه تبریز ادامه داد: آثار حکیم ملامحمد فضولی به سه زبان ترکی، فارسی و عربی مملو از آموزه های دینی و عشق به اهل بیت بوده و مضامین عرفانی و حکیمانه در شعر او فوران می‌کند.
وی حکیم فضولی را به عنوان یکی از بزرگترین شاعران ترکی آذربایجانی خواند و یادآور شد: به همین دلیل نیز سازمان یونسکو ۱۹۹۴ را سال ملامحمد فضولی اعلام کرد.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم همچنین اظهار کرد: عمادالدین نسیمی تبریزی دیگر شاعر متعهد شیعی اشعاری دل انگیز در مدح پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت سروده و به همین دلیل به حکم قاضی حلب کشته شده و پوست او را کندند.
امام جمعه تبریز افزود: در وقایع اسلام، غدیر جزو وقایعی است که پیوست ادبی دارد و این کنگره ها نیز فرصتی برای معرفی خلق آثار ماندگار در راه اهل بیت(ع) است.
وی با بیان اینکه شعر ترکی مرزهای کشورهای مختلف را درنوردیده است، گفت: شعرای ترک زبان هم از قافله ابراز عشق و ارادت به علی(ع) عقب نمانده و از دربند روسیه تا شیروان و نارداران در آثار شاعرانی چون قمری دربندی، خورشید بانو، میرعلی اکبر صابر مدح علی خودنمایی می کند.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی بیان کرد: در دوران اخیر شعر ترکی اهل بیت(ع) به لطف بزرگانی چون ذهنی، ذهنی زاده، شهاب، نیر، مولانا یتیم، عابد و استاد شهریار دوران طلایی خود را سپری می کند.
وی خاطرنشان کرد: زبان شعر بهترین وسیله برای رساندن پیام غدیر به جهانیان است و می تواند واقعه غدیر را به گفتمان عمومی تبدیل کند./*
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 26 تير 1401
  • ساعت 15
  • توسط abdolah asadi
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط
نظرات شما
captcha refresh