امـروز : جمعه 7 بهمن 1401
تاریخ : شنبه 25 تير 1401
کد 24567

خطیب جمعه تبریز:

لزوم اجرای سریع مصوبات احیای دریاچه ارومیه

امام جمعه تبریز بر ضرورت اجرای سریع مصوبات سفر استانی رئیس جمهور برای احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده در آذربایجان شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز افزود: وضعیت بحرانی این دریاچه دغدغه همیشگی ما و مردم آذربایجان است و باید به دور از مسائل حاشیه‌ای به شکل تخصصی پیگیری شود.
وی با تاکید بر اینکه دریاچه ارومیه قلب تپنده آذربایجان است، اظهار کرد: در این زمینه از رئیس جمهور مردمی تقاضا داریم تا در سریع‌ترین زمان ممکن دستورات لازم و کافی را برای اجرای مصوبات سفر استانی برای احیای دریاچه صادر کند.
خطیب نماز جمعه تبریز تاکید کرد: نباید مسائل اقلیمی و زیست محیطی با سایر مسائل حاشیه‌ای پیوند زده شود و باید از منظر تخصصی این مسائل پیگیری شود تا به حفظ و حراست از نگین آبی آذربایجان برنامه‌های مدون و اصولی تصویب و اجرای شود.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم ادامه داد: احیای دریاچه ارومیه دغدغه همه مردم و مسئولان است و ربطی به مسائل دیگر ندارد و باید در این خصوص هوشیارانه عمل کرد؛ مسئولان استانی و ملی هم اکنون به موضوع دریاچه ورود کرده‌اند و دستوراتی صادر شده است که دورنمای احیای دریاچه ارومیه را نشان می‌دهد، اما مهم استفاده از تمام ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی برای احیا است، چون توانایی آن را داریم تا با وضع موجود و خشکسالی گسترده در کشور، دریاچه را به ثبات برسانیم. 
وی خشکسالی را پدیده‌ای عمومی در تمام کشور‌های جهان دانست و ادامه داد: باید توجه داشت که کاهش نزولات آسمانی، ساخت سد‌های بیشمار و برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی از جمله دلایل مهم خشکی دریاچه ارومیه است.
خطیب نماز جمعه تبریز اضافه کرد: بر اثر خشکسالی‌های کلان در کشور چین در سال‌های اخیر ۷ دریاچه نمک خشک شده است اما دولت این کشور در اطراف این دریاچه‌ها چندین کارخانه برای ایجاد اشتغال مردم ایجاد کرده است.
وی با اشاره به ۲۵ تیرماه روز بهزیستی و تامین اجتماعی گفت: از سازمان تامین اجتماعی می‌خواهیم برای رفع مشکلات جاری بازنشستگان رسیدگی‌های لازم و کافی را انجام دهد تا مسائل این قشر در سریعترین زمان ممکن حل شود.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم از خدمات متعدد سازمان بهزیستی به افراد تحت پوشش خود قدردانی و بر تقویت این خدمات برای قشرهای نیازمند تاکید کرد.
نماینده ولی فقیه در استان در بخش دیگر خطبه‌ها با تبریک فرا رسیدن عید غدیر خم گفت: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) در ۱۸ ذی‌الحجه کاروان حجاج را به مسیر غدیر بردند و تا به مردم پیام دهند آنهایی که رد شده‌اند بازگردند و آن‌هایی که نرسیده‌اند به جمع برسند.
امام جمعه تبریز توضیح داد: در هنگام ظهر که حرارت خورشید زیاد بود، مردم سایه بانی برای پیامبر اعظم(ص) مهیا و نماز را اقامه کردند و سپس حضرت محمد(ص) در جای بلندی ایستادند و با صدای رسا خطبه غدیر را خواندند و دست امیر مومنان علی (علیه السلام) را بلند کردند و سه بار تکرار فرمودند: مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا عَلِیٌّ مَوْلَاهُ.
وی ادامه داد: دشمنان اسلام گمان می‌کردند بعد از پیامبر اکرم (ص) دین اسلام سقوط خواهد کرد، ولی با قاطعیت پیامبر و امیرالمومنین و کمک‌های یارانش به این هدف نرسیدند.
خطیب نماز جمعه تبریز خاطرنشان کرد: این ماجرا در انقلاب اسلامی ایران نیز جاری بود به طوری که دشمنان انواع جنگ، ترور، فتنه، توطئه و تهدید و تحریم راه انداختند، ولی به نتیجه نرسیدند و متوجه شدند که تا امام است هیچ اتفاقی برای این انقلاب نخواهد افتاد و منتظر رحلت ایشان بودند، ولی با انتخاب شایسته رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای نا امید شدند و شکست خوردند./*
  • نوشته شده
  • در شنبه 25 تير 1401
  • ساعت 08
  • توسط abdolah asadi
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط
نظرات شما
captcha refresh